Regały

Systemy regałowe w różnego rodzaju pomieszczeniach to rozwiązania na każdy rodzaj powierzchni, wymagający różnego przeznaczenia. Tak naprawdę możliwości budowania całych modułów jest tak dużo, jak wiele jest klientów, chcących korzystać z rozwiązań. Regały to, biorąc pod uwagę ich charakterystykę, elementy zabudowy, które umożliwiają:

  • przechowywanie,
  • ekspozycję,
  • kontrolę,
  • pracę z towarem.

Regały ze strony www.e-regaly.pl można podzielić na podstawowe kategorie związane z rodzajem pomieszczenia, w którym są używane. Podstawowe kategorie obejmują:

  • powierzchnie sklepów, które są zdominowane przez meble i półki regałowe, które pomogą wyeksponować i pewne rodzaje towarów. Bardzo ważna jest tutaj również estetyka, która ma zachęcić potencjalnych klientów do zakupu
  • przestrzeń magazynowa. Tutaj dominować będą regały lub systemy modułowe, co dodatkowo zapewni ciągłość planów i procesów związanych z przemieszczaniem towarów, bezpieczeństwo, funkcjonalność, szybkość i operatywność magazynu
  • warsztaty, w których oprócz standardowych półek można również znaleźć te do przechowywania odpowiedniego sprzętu czy narzędzi, takie jak półki i szafki na wydajny sprzęt komputerowy czy maszyny serwisowe
  • piwnica oraz pozostałe pomieszczenia techniczne, socjalne czy biurowe.

Jakie regały będą dominować w małych pomieszczeniach?

W małych pomieszczeniach często można się spotkać z pojedynczymi regałami typu convenience. Jest to o tyle praktyczne, że taki regał można stosować bez dodatkowych warunków, np. montażu do sufitów czy podłóg. Przechowywane są w nim również z reguły rzeczy o mniejszej strukturze.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku pojedynczego regału, stosowanego choćby w pomieszczeniu o mniejszym przeznaczeniu, regał powinien być w odpowiedni sposób oznaczony. Oznacza to, że każdy musi mieć swoją specyfikację techniczną, określającą, m.in. dopuszczalne obciążenie na pojedynczej półce.

Zasady BHP a regały

Podstawową zasadą, przy jakiejkolwiek zabudowie, jest określenie drożności dróg i alejek. Dotyczy to z reguły pomieszczeń publicznych, jednak dobrą praktyką jest stosowanie tego typu rozwiązań na każdym rodzaju powierzchni. Kolejną rzeczą, o czym  było już wspomniane, jest określenie nośności półek regałowych. Dla bezpieczeństwa podaje się maksymalny poziom obciążenia, który określa, ile towaru bądź innych przedmiotów może znajdować się na danej powierzchni. Do każdego regału, producenci w karcie charakterystyki, podają niezbędne dane. 

zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com
Powrót do góry